З 2 березня 2026 року в Україні офіційно припиняється використання банкнот номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень зразків 2003-2007 років. Ідеться про ті самі паперові купюри, які ще можна знайти у гаманцях або вдома «про запас». Відтепер ними не можна буде розрахуватися в магазинах, аптеках, транспорті, а також банки та фінансові установи не прийматимуть їх для розрахунків за товари, послуги та платіжні операції. Ці банкноти остаточно вилучаються з готівкового обігу.
Натомість у розрахунках залишаться відповідні обігові монети, які вже давно використовуються в Україні.
Що саме змінюється
Із березня 2026 року паперові банкноти дрібних номіналів:
- перестають бути платіжним засобом;
- не прийматимуться в торговельних мережах, банках, сервісних компаніях;
- не використовуватимуться для готівкових розрахунків.
Простіше кажучи, заплатити ними за покупки чи послуги буде неможливо. Але це не означає, що гроші «згорять» – для обміну передбачено достатньо часу.
Де та до якого терміну можна обміняти старі банкноти
Обмін паперових 1, 2, 5 та 10 гривень відбуватиметься безкоштовно та без жодних обмежень за сумою.
Можливі варіанти:
- у всіх банках України – до 26 лютого 2027 року включно;
- в уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк, ПУМБ) – до 28 лютого 2029 року включно;
- у Національному банку України – без обмеження в часі.
Обміняти можна на будь-які чинні банкноти або монети, які перебувають в обігу.
Чому Україна остаточно переходить на монети
Паперові гривні дрібних номіналів фактично вже давно зникли з активного обігу. За даними регулятора, середній «життєвий цикл» таких банкнот становить близько 2,5 років. Вони швидко зношуються, рвуться та втрачають придатний вигляд. Більшість купюр, які ще трапляються, фізично зіпсовані.
Натомість монети номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень розраховані на десятки років використання – у середньому 20-25 років. Вони вже давно перебувають в обігу й поступово витіснили паперові аналоги.
Власне, процес вилучення банкнот почався не сьогодні. Банкноти 1 і 2 гривні перестали масово повертатися в обіг ще з 2020 року; 5 і 10 гривень – із 2023 року. Тепер цей перехід просто доводять до логічного завершення.
Натомість для держави та бізнесу це має цілком практичний ефект:
зменшуються витрати на друк, перевезення та зберігання зношених банкнот; підвищується загальна якість готівки в обігу; спрощується робота кас, інкасації та банківської логістики.
Для більшості українців перехід майже непомітний і не створить додаткових незручностей – у повсякденних розрахунках давно використовуються монети. Тому кардинальних змін у побуті не очікується.
Якщо вдома або в гаманці залишилися старі паперові 1, 2, 5 чи 10 гривень – нічого термінового робити не потрібно. Ними ще можна користуватися до 2 березня 2026 року, а після цієї дати спокійно обміняти у банку.








